Qualifiers

Congratulations to the 2017 Canadian Finals Rodeo qualifiers:

RANKING NAME HOMETOWN

SADDLE BRONC

1 GREEN, LAYTON MEETING CREEK, AB
2 THURSTON, ZEKE BIG VALLEY, AB
3 ELLIOTT, CLAY NANTON, AB
4 SCHEER, CORT ELSMERE, NE
5 BERRY, JIM ROCKY MOUNTAIN HOUSE, AB
6 KELTS, SAM STAVELY, AB
7 HAUSAUER, DUSTY DICKINSON, ND
8 BERG, JUSTIN CAMROSE, AB
9 CUST, LANE SYLVAN LAKE, AB
10 WATSON, JAKE HUDSONS HOPE, BC
11 HARDEN, JOSH BIG VALLEY, AB
12 CROWSER, TROY WHITEWOOD, SD
 

BAREBACK

1 VOLD, JAKE AIRDRIE, AB
2 VEZAIN, JR COWLEY, WY
3 CHAMPION, RICHMOND DUBLIN, TX
4 MARSHALL, KY BOWDEN, AB
5 BENNETT, CALEB TREMONTON, UT
6 HARDWICK, SETH RANCHESTER, WY
7 ADAMS, COLIN DELORAINE, MB
8 TAYPOTAT, TY REGINA, SK
9 BERTSCH, DANTAN EASTEND, SK
10 LARSEN, ORIN INGLIS, MB
11 CREASY, LUKE BROWNFIELD, AB
12 GOODINE, COLE CARBON, AB
 

BULL RIDING

1 SMITH, GARRETT REXBURG, ID
2 HANSEN, JORDAN CALGARY, AB
3 GREEN, GARRETT MEETING CREEK, AB
4 FINKBEINER, WACEY PONOKA, AB
5 SCHIFFNER, SCOTT STRATHMORE, AB
6 GIRLETZ, TANNER CEREAL, AB
7 CHOTOWETZ, TODD MAJOR, SK
8 PARSONAGE, JARED MAPLE CREEK, SK
9 LIPSETT, TIMOTHY LUMSDEN, SK
10 FLOYD, CODY CALGARY, AB
11 GLORIA, MARCOS EDMONTON, AB
12 PANKEWITZ, TYLER PONOKA, AB
 

TIE-DOWN ROPING

1 BIRD, LOGAN NANTON, AB
2 WARREN, RILEY STETTLER, AB
3 COX, BLANE CAMERON, TX
4 BOUCHARD, ALWIN SCANDIA, AB
5 VEST, STETSON CHILDRESS, TX
6 DURFEY, TYSON WEATHERFORD, TX
7 GRANT, MORGAN DIDSBURY, AB
8 SCHAFFER, JASON BROADUS, MT
9 RICHARD, RHEN ROOSEVELT, UT
10 LUCAS, KYLE CARSTAIRS, AB
11 DUBLANKO, ERIK THORSBY, AB
12 EDGE, DEAN RIMBEY, AB
 

STEER WRESTLING

1 MILAN, TANNER COCHRANE, AB
2 GUENTHNER, SCOTT PROVOST, AB
3 CASSIDY, CURTIS DONALDA, AB
4 MILAN, BAILLIE COCHRANE, AB
5 BUTTERFIELD, CHANCE PONOKA, AB
6 LAYE, BRENDAN CONSORT, AB
7 MILAN, STRAWS COCHRANE, AB
8 GUZE, JOE DRAYTON VALLEY, AB
9 GRANT, MORGAN DIDSBURY, AB
10 REAY, TRAVIS MAYERTHORPE, AB
11 THOMAS, JASON BENTON, AR
12 WALKER, DUSTIN VANSCOY, SK
 

LADIES BARREL RACING

1 POZZOBON, CARMAN ALDERGROVE, BC
2 BRODOWAY, LYNETTE BROOKS, AB
3 CROSSLEY, CALLAHAN HERMISTON, OR
4 WHITE, KIRSTY BIG VALLEY, AB
5 DAINES, SYDNEY RED DEER COUNTY, AB
6 SKOCDOPOLE, DIANE BIG VALLEY, AB
7 MANNING, TAYLOR EDSON, AB
8 COLLIER, KELLIE HEREFORD, TX
9 HINTON, JAIME BULVERDE, TX
10 LECLERCQ, RENE HOLDEN, AB
11 GERARD, SARAH SAVONA, BC
12 GANTER, JACKIE ABILENE, TX
 

TEAM ROPING HEELER

1 BUHLER, JEREMY ARROWWOOD, AB
2 WIGEMYR, DEVIN BROOKS, AB
3 CARDOZA, RUSSELL TERREBONNE, OR
4 DALLYN, ROCKY NANTON, AB
5 WOODARD, WALT STEPHENVILLE, TX
6 CHAPPEL, BRADY MOOSE JAW, SK
7 FLEWELLING, TYREL LACOMBE, AB
8 ROY, KASPER MOSSLEIGH, AB
9 MINOR, BRADY ELLENSBURG, WA
10 MCCARROLL, BRETT CAMROSE, AB
11 SCHREINER, KEVIN MEDICINE HAT, AB
12 CORNET, STACY BRANT, AB
 

TEAM ROPING HEADER

1 SIMPSON, LEVI PONOKA, AB
2 MCFADDEN, ROLAND VULCAN, AB
3 BIRD, DUSTIN CUT BANK, MT
4 MCCARROLL, JUSTIN CAMROSE, AB
5 BUHLER, CLINT OKOTOKS, AB
6 BUSS, BRETT PONOKA, AB
7 SHERWOOD, MATT PIMA, AZ
8 GALLAIS, TREY SUNDRE, AB
9 MINOR, RILEY ELLENSBURG, WA
10 ROY, RILEY STRATHMORE, AB
11 POPESCUL, JESSE GLENTWORTH, SK
12 WARREN, RILEY STETTLER, AB
 

NOVICE SADDLE BRONC

1 HAY, DAWSON WILDWOOD, AB
2 ASHBACHER, KOLE ARROWWOOD, AB
3 THATCHER, COOPER MAPLE CREEK, SK
 
 

NOVICE BAREBACK

1 HAMILTON, CONNOR CALGARY, AB
2 HELMECZI, MASON ESTERHAZY, SK
3 OUELLETTE, COLTON MEADOWLAKE, SK
 
 

STEER RIDING

1 FERBER, LUKE IRRICANA, AB
2 HUGHSON, QUADE FOREMOST, AB
3 LAMBERT, JETT GRANDE PRAIRIE, AB
4 TATTRIE, DIXON YOUNGSTOWN, AB
5 PATTON, DEXTER WORSLEY, AB
6 TETZ, BRANDON CREMONA
 

Pin It on Pinterest